9 Ιουνίου 2024 - 12:00

Η επίδραση της τεχνητής νοημοσύνης στις θεμελιώδεις έννοιες του δημοσίου δικαίου

Σύνδεσμος zoom

Αντικείμενο της διάλεξης είναι η υποδοχή της τεχνητής νοημοσύνης από το δίκαιο και οι μεταλλάξεις που αυτή προκαλεί σε βασικές νομικές κατηγορίες, όπως η ευθύνη, καθώς και τα μείζονα ηθικοπολιτικά διλήμματα που θέτει στο πεδίο των συνταγματικών ελευθεριών και αξιών. Θα διερευνήσουμε τις αρχές της ρύθμισης, σε ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο, και θα εστιάσουμε στη σχέση κράτους δικαίου και ψηφιακού συνταγματισμού.

O Γιώργος Καραβοκύρης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1977. Σπούδασε στη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι, στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Paris II (Panthéon- Assas), όπου και εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή με θέμα «L’autonomie de la personne en droit public français» (εκδ. Bruylant, 2013). Η δεύτερη μονογραφία του, με τίτλο «Το Σύνταγμα και η κρίση. Από το δίκαιο της ανάγκης στην αναγκαιότητα του δικαίου» (Κριτική, 2014, στη σειρά Πολιτεία-Σύνταγμα- Ευρώπη του Κέντρου Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου-Ιδρύματος Θεμιστοκλή και Δημήτρη Τσάτσου), τιμήθηκε το 2017 με βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών (βραβειuο Ιωαuννη-Ίωνος Τσατσαρωuνη για μελεuτη αναφεροuμενη στο δημοuσιο διuκαιο, δημοσιευμεuνη την πενταετιuα 2012-2017). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στο συνταγματικό δίκαιο, το δημόσιο δίκαιο και τη θεωρία του δικαίου. Ο κ. Καραβοκύρης είναι (άμισθος) Ειδικός Σύμβουλος στην Πρόεδρο της Δημοκρατίας για θέματα Συνταγματικού Δικαίου και Πολιτικών Θεσμών και μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής στο Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία. Είναι Επίκουρος Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου στη Νομική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.