10 Μαρτίου 2024 - 12:00

Βασικές αρχές και ο αντίκτυπος στην επιστήμη, στην κοινωνία, στην καθημερινότητα

Σύνδεσμος του βίντεο της διάλεξης στο youtube

Η παρουσίαση περιλαμβάνει μια εισαγωγή στο τι είναι και στις μεθόδους υλοποίησης εφαρμογών Τεχνητής Νοημοσύνης. Προσπαθεί να απαντήσει στο ερώτημα αν είναι ευφυής παρουσιάζοντας ορισμένες εφαρμογές που εντυπωσιάζουν. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην επεξεργασία φυσικής γλώσσας, τα γλωσσικά μοντέλα και τις εφαρμογές τους. Η παρουσίαση ολοκληρώνεται με τις προσδοκίες αλλά και αναγκαιότητα για μια γενικευμένη τεχνητή νοημοσύνη και κλείνει με θέματα ηθικής και τους μύθους γύρω από τις επιπτώσεις.

Ο Ιωάννης Βλαχάβας είναι από το 2003 καθηγητής Τεχνητής Νοημοσύνης στο Τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) και διευθυντής του Εργαστηρίου Ευφυών Συστημάτων. Ήταν επισκέπτης καθηγητής στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του πανεπιστημίου Purdue της Αμερικής. Το 2017 πήρε τον τίτλο του EuroAI Fellow (εταίρος στο European Association for Artificial Intelligence). Έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 370 εργασίες σε επιστημονικά περιοδικά, πρακτικά συνεδρίων και κεφάλαια σε διεθνείς συλλογικούς τόμους, και 9 βιβλία - από τα οποία 4 διεθνών εκδοτικών οίκων – των οποίων οι αναφορές από άλλους ερευνητές ξεπερνούν τις 18.600 και δείκτη h-index 58. Έχει επιβλέψει επιτυχώς 18 διδακτορικές διατριβές. Έχει συμμετάσχει σε περισσότερα από 45 ερευνητικά προγράμματα Εθνικά/Ευρωπαϊκά όντας επιστημονικά υπεύθυνος στην πλειοψηφία τους. Διετέλεσε πρόεδρος σε αρκετά Εθνικά και Διεθνή συνέδρια. Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του.